Pikker — aasta 2001!

Kui kellelgi üldse on kunagise huumori- ja satiiriajakirja Pikker pikaajalise lugemise kogemus, siis on see just paljudel praegustel Videviku lugejatel. Ilmus ju Pikri esimene number 1943. aastal. Pärast sõja lõppu tuli pikk paus ning ilmumine jätkus 1957. a. Ja siis jutti kuni 1994. aastani.
Järgmine Pikri “ülestõusmine” sai teoks mullu 1. aprillil. Ja tänase päeva seisuga ilmub ta lugejate ette ühel korral kuus 36-leheküljelisena. Aegu on olnud erinevaid. Seetõttu on ka Pikri roll olnud ühiskonnas ajati erinev. Neist pikim oli kahtlemata see, kui nalja tuum tuli ridade vahele peita, et võimulolijad ära lollitada. Rahvas leidis iva üles ja tundis leiust rõõmu — ah, kuidas panevad!
Nüüdses olukorras on Pikri roll midagi muud. Nali ja naer on vabastava toimega. Hea nali mõistagi. Ja see ongi taasilmuva Pikri põhisuund. Et oleme õigel teel, näitab seegi, et oleme leidnud endale lugejad ja mis peamine — uue põlvkonna autoreid. Pani ju Pikri viimane kuueaastane paus teatud “paugu” meie humoristide-karikaturistide järelkasvule. Nüüd on juba ärkamise märke. Uued nimed lisanduvad Pikri iga numbriga.
Nõrgim külg tänases Pikris on hea ja tugeva följetoni ning seega ka följetonistide puudumine. Sestap kuulutas Pikker välja följetonivõistluse.
Kel jõud följetonile peale ei hakka, saab muul moel meie huumorit edendada. Seda siis Rahvamatsi 2001 väljavalimisel. Eelmisel aastal sai selle tiitli mäletatavasti Lennart Meri.
Selle aasta Matsi-kandidaadid, kelle hulgast valida, on Ivar Kallion, Eduard Tüür, Priit Pärn, Luule Komissarov, Roman Ohlau, Lauri Leesi, Ada Lundver, Ants Kasesalu, Raimu Aas, Heinz Valk, Eduard Toman, Margus Lepa, Egon Nuter, Kuldne Trio. Neid polegi nii vähe!
Teatage oma valik enne 15. märtsi Pikri toimetusse (Tallinn, Pikk tn. 66, 10133. Telefon 627 5460, e-mail: pikker@avita.ee, faks 641 1040).
Videviku lugejale tasuks meelde tuletada sedagi, et alates uuenenud Pikri ilmumisest (1. apr. 2000) on toimetus kogu aja olnud vanemate lugejate suhtes heatahtlikult häälestatud. See väljendub kas või tellimishindades. Kui Pikri kaanehind on 25 krooni, siis Videviku tellijatel on võimalus Pikker kodupostkasti tellida 15 krooniga kuus. See kehtib ka kõigi asutuste kohta, kes on Videviku tellijad (hoolde- ja turvakodud, sotsosakonnad jne.).

LEMBIT SIBUL,
Pikri-poiss