Pikalt eluteelt

81-aastane Avdi Lulla, keda suupärasemalt lihtsalt Aadiks kutsutakse, on elupõline Pöide valla mees. Sõjas mõlemal poolel võidelnud vanahärral on seljataga pikk elu.

“Sel ajal, mida mina mäletan, olid talud jõus ja külad inimesi täis,” meenutas elatanud mees. Koolikaaslastest meenusid esimestena Juhan Peegel, Ilmar Kaal, Oskar Aer ja ühiselt korraldatud noorkotkaste koondused. Hoolimata edukast edasijõudmisest koolis ei tulnud hariduse edasine omandamine kõne allagi, kodutalus tuli tööle hakata. “Ega esimeses Eesti Vabariigis see elu mingi meelakkumine olnud. Talupoisil poeriiete ostmiseks raha ei jätkunud, pidi leppima kodukootuga. Ka jalgrattast võis talupoiss ainult unistada. Need, kes käisid külast Sooniste turbarabas tööl, tulid sügisel koju, poest ostetud ülikond seljas ja jalgratas all.”
1939. aastal läks Avdi Lulla aega teenima. Noormehel tuli varsti minna punaväkke. “Tallinnast viidi meid rongiga Staraja Russasse, kus olin raskekuulipilduja peal, sain seal kõvasti põrutada. Arvatavasti selle põrgukärgatuse pärast ma sakslaste kätte vangi sattusingi. Eesti Omakaitse päästis mehed vangistusest tingimusel, et lähevad Saksa armeesse. Orissaares seda autot ootasime, see jäi tulemata ja jalgsi me sõtta minema ka ei hakanud.” Nii sattuski noormees piirivalvesse.
Sealset piirivalve ülemat Max Plankensteini tunti rahva seas Koolera nime all, kes oma uhke musta hobusega, suure hundikoera ja ratsapiitsaga peredest mehi taga otsides naisi ja lapsi hirmutas. Saksa sõjaväkke sattumast aitas noor piirivalvur päästa neli koduküla noormeest, saates oma noorema venna lähenevatest haarangutest külasse teadet viima. Kui piirivalvurid peredesse jõudsid, ei teatud poistest enam midagi, nad olid õnnelikult peidupaikadesse jõudnud.
Augustis leidis Aadi aega naine kosida, kuid jõuludeks 1944.a. oli värske abielumees juba mobiliseeritud Vene väkke ja kõik enne Saksa sõjaväes olnud mehed saadeti Põlluküla laagrisse. “Siin kuulati meid üle ja saadeti Kohtla-Järvele tööpatti, kus olime 1945.a. Sealt saadeti meid endistesse riigimõisatesse. Isakoju jõudsin alles 1947. aasta veebruaris. Isal oli siis uus naine võetud ja sündinud olid ka poolõde ja -vend. 1944. aasta sügisel põlesid nii mu naise kodu kui kogu Keskvere küla,” meenutas Aadi. Seetõttu tuligi Salmel ja Aadil koos septembris sündinud esiktütre Anuga elada järgneva kolme aasta jooksul mitmes paigas ja peres, alustades Abruka saarelt ja lõpetades Mui ja Trulliga Tornimäel. Aadi sõnul olid ajad siis maal väga rasked. Taludele pandi peale suured normid. Hea tädi oli Ardlas elav Liini, kelle juures sai ikka kõhu täis süüa. Kui Ardlas ja Uuemõisas tehti esimene kolhoos, oli Aadi ka üks selle asutajaliikmeid. Ootamatu sündmus tuli aga järgmisel sügisel.
1950. aasta oktoobripühadeks kingiti 25 + 5
Arreteerimise põhjuseks ei saanud olla muu, kui see, et mees laskis end sakslastel vangi võtta. Talv ja järgnev suvi tuli olla Tallinnas Patareis ja augustis saadeti ta Uraali mägedesse metsatööle, kust tundra jäi 40 km kaugusele. “Külma saime seal kõvasti tunda. 40–50° oli tavaline, kuid vahel langes –60° ligemalegi. Ka vargused olid tavalised, sest kuni Stalini surmani elasime koos kriminaalkurjategijatega. Minul oli hea lambanahkne kasukas, millest tegime kolm kasukvesti, mis meid päästsid. Põhilised puud olid kuusk, nulg, seeder ja need veeti hobustega, hiljem traktoritega otse Kaamasse. Metsloomadega seal kohtunud ei ole, küll leidsin aga murdunud männijuurika alt karupesa, kus oli mõnus uinakuid teha.” Vähestel puhkehetkedel kirjutas Aadi kaks kladetäit luuletusi, mis kaaslaste poolt viisistati ja nii ühislauludeks muutusid. Kahjuks hävisid need tulekahjus.
Raskemaks läks ka kodusel perel. Rahvavaenlaseks tunnistatud mehe farmijuhatajast naine saadeti põllutööliseks, kellele ei tohtinud kolhoosist enam seapõrsastki müüa. Kodune vara, mida tegelikult polnudki, konfiskeeriti.
Tagasitulek koju 1955. aasta lõpul
Esmakordselt kohtus ta oma noorima tütre Enega, kes oli juba nelja-aastane. Tööd sai Avdi Lulla kodukolhoosi ehitusbrigaadis ja hiljem farmijuhatajana. Kui 1959. aastal sündinud poeg Ando 1966. aastal oma kooliteed alustas, hakkas isa Arknas seemendustehnikuks õppima. Uues ametis alustas ta Ranna kolhoosis, 1970. aastal läks leiba teenima Valjala kanti, Saaremaa esimesse kolhoosi. Sealt läks ta ka kümne aasta pärast pensionile. “Lehmi oli siis palju ja päris tavaline oli 30–40 paaritust päevas. Selle töö kõrvalt tuli Valjalast ka kodus heinatööl käia,” meenutas mees. Lapsed oli selleks ajaks koolitatud ja oma ametid valinud. Kui 1982. aastal haigus abikaasa kalmuaeda viis, tuli lastel selleks, et isa üksikuks ei jääks, otsustada, kes koju tagasi tuleb. Lapsed usaldasid selle vanimale endi seast, õde Anule. 1989. aasta külmal talveööl äratas pererahva punane kukk, päästa polnud enam midagi. Jälle tuli isa Aadil koos väimehega majaehitusega pihta hakata, juba paari aasta pärast oli uus ja kaasaegne kodu valmis, kuhu on oodatud kõik lapsed oma peredega ja kus elataksegi üksteist toetades. Nüüd on Aadil viis toredat lapselast, kellest kaks juba tudengid, kolm nooremat on sinnapoole alles teel. Et mälu ikka erk püsiks, lahendab see üllatavalt hea väljanägemisega mees ristsõnu, vaatab telerist mälumänge ja uudiseid, õhtul ootab sooja söögi ja kaminasse süüdatud tulega koju kõiki oma pereliikmeid.
AIMI PITK