Eesti Loto juhatuse esimees Monika Salu:


Eesti Lotost on saanud head tegev organisatsioon

 

Riigi omanduses olev ettevõte Eesti Loto vajas ümberkorraldusi. Ainult ja üksnes selleks, et mängijate lotoraha läheks eesmärgipärasesse kasutusse. Tõhusamaks muutunud töökorraldus, kasvavad võidufondid ning avatus kinnitavad tehtu õigsust.

Eesti Loto eesmärgipärases tegutsemises on hakanud valitsema heategevus ja mitte enam ülearune kulutamine. “Oleme lõpetanud põhjendamatu, teisisõnu asjatu koostöö hirmkallite teenuseosutajatega. Lotomängija huvidele mõeldes on Eesti Lotos toimunud areng ja nii on see koostööpartnerite abiga tulevikuski. Lähiminevikust pärit kibestunud aiotaa ei tohiks mängijaid eksiteele viia,” rääkis Eesti Loto värske tegevjuht Monika Salu Videvikule.
Veel kord, miks?
Oli vaja selgitada, kuhu läks ning läheb lotoraha. Eesti Loto vähendas töötajate arvu. “See on nii, sest Eesti Loto põhikirjaline eesmärk ei ole mitte tööpuuduse leevendamine, vaid parima tööjõuga loteriide korraldamine, et teenida täiendavat tulu vaegtoetatud valdkondade (kultuur, sport jms.) abistamiseks,” ütles Salu.
Eesti Loto vahetas ka autoparki. Vananenud autode ülalpidamise kulud on palju kordi suuremad kui uutel. Vahetuse käigus soetatakse vaid optimaalseid sõiduvahendeid. Tulemuseks on mitte ainult bensiini-, vaid kogu üldkulu vähenemine 25 % võrra. See peab paika ka juhatuse esimehe enda ametiauto puhul.
Lisaks kinnitas Salu, et Eesti Loto kehtestas kõikidele oma tegevuskuludele piirnormid. “Piiride kehtestamine kulutustele tähendab igapäevaelu lihtsustamist ja on samas ka distsiplineeriv samm. Piirnormi kehtestamine ei tähenda samas, et eesmärk oleks kõnealuse summa ärakasutamine iga hinna eest. Vastupidi, piir näitab kätte kokkuhoiuvajaduse.”
Eesti Loto uus palgasüsteem on üles ehitatud säästlikkusele ja tulemuslikkusele. Juurutatud süsteem erineb kardinaalselt senisest tulemuspalga süsteemist, kus ülem sai tulemuspalka siis, kui ta seda alluvale määras.
Lotomängijate heaolu kasvab
Säästlikkusel põhinev süsteem on juba nüüd tuntav ettevõtte käekäigu paranemises ja aasta lõpus peaks see usutavasti kajastuma ka lotomängijate heaolus. “Eesti Loto ei kavatse enam endale võtta meie turu tingimustes kohatuid gigandi-kohustusi, nagu tehti seni. Võtame või mängija jaoks soodsa hinnataseme ning kolossaalsete võitudega Viking Lotto. Kulud selle toote peale ületasid juba 10 miljonit krooni. Glamuursete kulutuste asemel maksab Eesti Loto nüüdsest õigeaegselt riigimakse ning lotovõite,” seletas Salu.
Eesti Loto keerab täiesti uue lehekülje. Ettevõte hakkab edaspidi olema inimestele kättesaadavam ja avatum, et oleks ettekujutus, millised summad kuhu liiguvad, millised on uued võiduvõimalused ning heategevusse suunatud rahad.
Võimalus teha väärt tegu
Eesti Lotost on saanud head tegev organisatsioon. “Pakume võimalust teha head. Ühest küljest on see tunnustatud ja turvaline võimalus anda oma panus Eesti spordi, kultuuri, hariduse, meditsiini jms. toetuseks hasartmängumaksu nõukogu kaudu. Teisest küljest on lotomängimine võimalus teha heategu iseendale, suurendades oma pangaarvet või leevendades hasarti. Prantsuse filosoof Voltaire on öelnud, et elu on nagu kaardimäng, kus igaühel tuleb oskuslikult hakkama saada kättejagatud võimalustega. Arvan, et lotovõit on just see ootamatult välja jagatud jokker kaardipakis. Alles hiljuti sai üks noor inimene lotovõidu tõttu võimaluse õppemaksu tasuda, et minna tudeerima oma unistuste ala, geenitehnoloogiat; abielupaar sõitis unistuste reisile Ameerikasse; neljalapseline pere võitis auto, millest nad unistadagi ei osanud, ” tõi Salu ilmekalt esile võidu võimalikkuse.
Pole võiduusku?
Kõik võidud ei saagi olla peavõidud, aga suuremaid võite kui 1000 krooni jagab Eesti Loto igas kuus keskmiselt 320 korda, see on aastas ligi neli tuhat korda. Üldse on võidu väljamakseid aastas ligi üks miljon kuussada tuhat korda ehk rohkem kui üks võit elaniku kohta. Kogusummas on see 60 miljonit krooni. Lisaks veel hasartmängumaksu kaudu 14 miljonit heategevusse. Iga ostetud lotopilet suurendab neid summasid ja annab igaühele meist šansi unistuste täitumiseks.
“Võit tuleb alati ootamatult. Aga võiduks tuleb anda võimalus. Ilma piletita seda pole. Eesti Loto on 11-st unistustesse uskuvast inimesest teinud miljonäri,” kommenteeris Monika Salu. Ümberkorralduste periood on andnud selge pildi, kuidas olla kliendile veelgi kasulikum, arvas Eesti Loto juhatuse esimees lõpetuseks.

ANDRES EILART