Taim ravib

 

Koirohi
Koirohuürt on omapärase lõhna ja väga mõru maitsega droog. Kasutatakse söögiisu tõstmiseks, maomahla ülehappesuse ning mao- ja sooltegaasi vähendamiseks. Samuti kõhulahtisuse, kroonilise kõhukinnisuse, maksahaiguste ning ainevahetushäirete korral.
1 klaasi keeva vee kohta võtta 1 teelusikatäis koirohuürti, lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua 1/4 klaasi 3 korda päevas. Koirohuteega ei ole soovitatav liialdada, sest liigse tarvitamise korral on täheldatud maolihaste krampe ja peapööritust. Oskuslikul tarvitamisel on koirohi asendamatu ravim.
Koirohuürt, palderjanijuured, piparmündilehed. Kõiki võrdsetes kogustes, võtta seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5–10 minutit tõmmata, jahutada ja juua tühja kõhuga 1/4 klaasi 3 korda päevas kõhuvalu, kõhugaaside ja üldse seedehäirete korral või kui üldist rahustit.
Koirohuürt, tedremaranajuured. Mõlemaid võetakse võrdsetes kogustes seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse 15 minutit tõmmata ja juuakse 1/4 klaasi söögi alla jämesoolepõletiku, raskekujulise kõhulahtisuse ja veritsuse korral. Samu komponente võib ka üle valada 40o alkoholiga, mis paarinädalase seismise järel muutub punaseks tõmmiseks ja sobib samade näidustuste korral. Võtta korraga 20–30 tilka.
Peenestatud koirohtu on rahvas kasutanud koide, kirpude ja prussakate tõrjeks.

Kolmisruse
Kasvab niisketes paikades, on üheaastane rohttaim. Kogutakse enne õitsemist ja kuivatatakse kiiresti. Kolmisruse lehed sisaldavad rohkesti karotiini ja mitmesuguseid parkaineid ning on osutunud tõhusaks laste diateesi ravimisel.
Seespidiselt tarvitades võetakse 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, jahutatakse ja antakse lastele vastavalt vanusele 1 supilusikatäis kuni 1/3 klaasi 3 korda päevas (tühja kõhuga). Mõjub lastele hästi rahustavalt, soodustab uriinieritust, ning seedimist ja suurendab isu.
Ühe vanni tarbeks võetakse umbes 100 g droogi. Vanni teha õhtuti, mõjub rahustavalt.
Kolmisruse, kaselehed, männikasvud. Võetakse kõiki komponente võrdselt 1–2 peotäit vanni kohta. Aitab allergia, kõõma ja nahakestenduse puhul. Pärast pesemist leelisevaese seebiga on soovitatav selle lahusega teha vanne või loputada. On aidanud ka jalgade seenhaiguse korral.
Kortsleht
Meie esivanemate poolt hinnatud kui mitmekülgne ravimtaim, mis kasvab meil kõikjal. Hinnatud on see mitmesuguste naistehaiguste, südamenõrkuse, kehvveresuse, paisete ja furunkuloosi korral.
Võetakse 1 teelusikatäis droogi klaasi keeva vee kohta, lastakse mõni minut tõmmata, jahutatakse ja juuakse 1 klaas päevas, lonkshaaval.
Lastele, kes heast toidust hoolimata on kidurad ja haigestuvad sageli külmetushaigustesse, soovitan juua iga söögi alla 1 supilusikatäis seda teed.
Kortslehe värsket mahla ja ka lehti kasutatakse haavade raviks, eriti kiiresti paranevad mitmesugused torkehaavad.
Kortsleht, kõrvenõgeselehed, mustikalehed. Kõiki komponente võrdsetes kogustes, seguna. 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta. Lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua 1 klaas päevas, lonkshaaval. Alandab veres suhkrut ja puhastab verd.
Kortslehte 1 osa, kibuvitsamarju 4 osa. Seda seguteed võtta 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, valada termosesse, lasta mõni tund seista ja juua 1 klaas lonkshaaval päevas. On abi saadud üliraske skleroosi, südamenõrkuse, langetõve ja isegi multipleksi korral.
Leesikalehed
Tuntud kui põie- ja neerupõletiku ravim. Et leesikalehed sisaldavad palju parkaineid, ei ole soovitatav selle teega liialdada (võib tekitada valu ja isegi ummistada neerufiltreid), vaid 1 klaasitäis lonkshaaval päevas. 1 teelusikatäis peenestatud lehti klaasi keeva vee kohta, lasta tõmmata 5–10 minutit, jahutada ja juua 1/3 klaasi enne sööki 3 korda päevas 10 päeva jooksul.
Leesikalehed, pohlalehed, mõlemaid seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5 minutit tõmmata, jahutada ja juua neeru-, põie- ja reumaatiliste haiguste korral lonkshaaval 1 klaas päevas.
Leesikalehed, kummeliõied, mõlemaid 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja anda lastele mitmesuguste põiehädade korral, sagedase ning valuliku urineerimise puhul 1 supilusikatäis 5 korda päevas.
Leesikalehed, kadakamarjad. Võtta 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5–10 minutit tõmmata, jahutada ja juua klaas päevas meestel esineva põie ja eesnäärme hädade korral.
Leesikalehed ja petersellilehed. Võtta mõlemaid 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua uroloogiliste haiguste korral 1 klaas lonkshaaval päevas. On abi saadud ka uriinipeetuse ja südamepuudulikkuse korral.
Linaseemned
Väärtuslik loodusand, mida rahvameditsiinis kasutatakse juba ammustest aegadest. Seemneid võetakse 1 supilusikatäis klaasi keeva vee kohta, kupatatakse mõni minut, lastakse jahtuda ja kurnatakse limane mass läbi marli ning juuakse 1/3 klaasi iga söögi alla kroonilise kõhukinnisuse, katarri, ülehappesuse, hemorroidide puhul. On edukalt kasutatud ka veresoonte lupjumise vastu.
Linaseemned, nurmenukuürt. Võtta võrdsetes kogustes seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua lonkshaaval 1 klaasitäis peapöörituse, kõrvade kohisemise ja peaveresoonte haiguste korral (vanemas eas).
Linaseemned, kõrvenõgeselehed. Võtta mõlemaid komponente seguna võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua lonkshaaval 1 klaasitäis kui verd puhastavat ja veresooni avardavat ning elastsemaks tegevat vahendit. Rahvameditsiinis on abi saadud ka gangreeni ravil.
Linaseemnekeedist tarvitatakse ka välispidiselt. Asetatakse valutavatele kehaosadele kuuma linaseemnekeedisega täidetud linasest riidest kotike.
Mustpässik, kasekäsn
Esineb peamiselt tervetel kaskedel, tavaliselt musta värvi. Krobeline, mitmesuguse suurusega väikeste lõhedega moodustis. Kogutakse kevadel ja sügisel kasvavatelt, mitte surnud ning kuivadelt puudelt. Mustpässikut on uuritud üle saja aasta, veelgi kauem on kasutatud rahvameditsiinis mao ja soolte pahaloomuliste kasvajate puhul. Käsn, orienteeruvalt 100 g, valada üle 60o kuuma veega (0,5 liitrit). Lasta mõni tund seista, et muutuks pehmemaks ja seega töödeldavamaks. Seda vett mitte ära visata ja leotatud käsn kas riivida või peenestada läbi hakklihamasina. Saadud peenestatud mass üle valada teise 0,5 liitri 60o keedetud veega ja jätta 48 tunniks pimedasse toatemperatuuril seisma, siis vedelik viimse tilgani välja pressida ja valada kokku 0,5 liitri leoveega ning kasekäsnaekstrakt on valmis. Seda vedelikku tuleb juua lonkshaaval 1 klaas päevas 10 päeva jooksul. On täheldatud haigete järkjärgulist paranemist.
Mõningaid rahvameditsiinis kasutatud vähivastaseid ravimeid:
Mustpässiku leotist 1 liiter, aaloemahla 100 grammi, mett 100 grammi, punast veini 0,5 liitrit. Kõik komponendid kokku segada. Saadud seguvedelik asetada jahedasse ja juua 1/4 klaasi 2–3 korda päevas. Aitab kõikide pahaloomuliste kasvajate vastu, tõstab enesetunnet ning isu. Organismi tugevnemist on täheldatud juba 10-päevase tarbimise järel. Vaheaegadega korrata.
Mustpässikuekstrakti 1 liiter, koirohuürti 50 grammi, saialilleõisi 50 grammi. Kõiki komponente lasta vesivannil tõmmata mõni minut, sulgeda kaanega üheks tunniks ja juua 1/3 klaasi 3 korda päevas 10 päeva jooksul. Hoida seda vedelikku jahedas. On aidanud vähi profulaktikaks, ka raviks.
Mustpässikut 100 grammi, naistepunaürti 50 grammi, üheksavägiseõisi 10 grammi. Naistepunaürt ja üheksavägiseõied valada üle keeva veega (1 liiter), lasta kaane all seista kuni temperatuuri langemiseni +60o-ni, siis valada üle peenestatud mustpässiku pulbrile ja jätta 48 tunniks seisma. Kurnata ja juua 1/4–1/2 klaasi 3 korda päevas (enne sööki) 10-päevaste ravikuuridena väikeste vaheaegadega (vähemalt 3 ravikuuri). On tulemuslik rinna- ja emakavähi puhul.
Mustpässik (peenestatud), kasepungad, tedremaranajuured, kalmusejuured. Kõiki komponente võrdselt seguna 2 supilusikatäit 1 liitri keeva vee kohta, valada segu termosesse, lasta 2 ööpäeva seista ja juua tühja kõhuga 0,5–1 klaas 3 korda päevas. On kasutatud mao, jäme- ja pärasoole põletike ning kasvajate korral. Juua pikemat aega (vaheaegadega).
Piparmünt
Piparmünt metsikult ei kasva, teda kasvatatakse koduaedades. Kuiva ilmaga kogutakse lehed, kuivatatakse ja kasutatakse nii maitsva teena kui ka raviks. Tee joomisel paraneb seedimine, magu ja sooled rahunevad. Ka südame-, maksa- ja sapitalitlus paraneb. Piparmünditee on asendamatu. Võetakse 1 teelusikatäis lehti, valatakse üle kuni ühe liitri keeva veega, lastakse pisut tõmmata ja juuakse.
Piparmündilehtede tõmmist (1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta) on kasutatud kompressideks naha sügelemise ja veenilaiendite korral.
Piparmündilehed, männikasvud (seguna 1 peotäis) valatakse üle keeva veega ja tehakse inhalatsiooni astma, bronhiidi, nohu ja urgeste põletike puhul. Aitab ka migreeni ja peavalu korral.
Piparmündi- ja kõrvenõgeselehed. Võetakse seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse mõni minut tõmmata ja juuakse 1 klaas päevas lonkshaaval kui organismi ja verd puhastavat ning üldtugevdavat vahendit.
Piparmündilehed, kibuvitsamarjad. Võetakse seguna võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta ja lastakse 15 minutit tõmmata, jahutatakse ja juuakse 1 klaas päevas organismi kurnatuse puhul raskete haiguste järel.
Pohlalehed
Pohlamarjad ja -lehed on väärtuslikud ravimid. Pohlalehti tuleb talveks koguda pärast lume minekut, siis on toimeaineid kõige rohkem ja lehed ei lähe mustaks.
Pohlalehti võtta 1 dessertlusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5–10 minutit tõmmata, jahutada ja juua 1/3 klaasi 3 korda päevas söögi alla neeru-, põie- ja reumaatiliste haiguste korral.
Pohlalehed, põldosjaürt. Mõlemaid komponente võtta 1 dessertlusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5 minutit tõmmata, jahutada ja juua lonkshaaval klaas päevas diureetikumina, uriini kogust suurendava vahendina. Alandab ka turseid.
Pohlalehed, kõrvenõgeselehed, piparmündilehed. Kõiki komponente võtta 1 teelusikatäis seguna klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua 1 klaas lonkshaaval podagra, reuma ja närvipõletike korral. Puhastab verd ja kogu organismi. Sellist teed võib juua nii noor kui ka vana, kellel reumaatiliste haiguste tunnuseid. Tuleb juua pikemat aega, eriti sügisel ja kevadel.
Paiselehed, kibuvitsamarjad. Mõlemaid komponente võtta võrdselt 1 supilusikatäis klaasi keeva vee kohta. Lasta 25 minutit tõmmata, jahutada ja juua lonkshaaval, 1 klaas päevas. Aitab põievalude puhul. Lastel on abi saadud ka põiepeetuse puhul.
Pohlamarjad ei vaja soovitust, need on samade haiguste vastu.
Roomav madar
Tavaline umbrohi meetripikkuste roomavate pudrumännataoliste leherosettidega ja hästi karvaste karedate vartega, mis haakuvad teiste taimede ja ka riiete külge. Kasutatakse närvihaiguste, hüsteeria, epilepsia ja muude sellelaadsete tõmblemiste ravimisel.
Võetakse madaraürti 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse mõni minut seista, jahutatakse ja juuakse lonkshaaval 1 klaas päevas pikema aja jooksul.
Madaraürt, palderjanijuured, kummeliõied. Võtta kõiki komponente seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5–10 minutit tõmmata, jahutada ja juua 1/2–1 klaas igal õhtul unetuse, rahutuse korral. Lastele on aidanud ka voodi märgamisest lahti saada.
Madaraürt, valge iminõgese õied. Mõlemaid komponente seguna võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua lonkshaaval 1 klaas päevas põrna-, maksa-, neeru- ja põiepõletike korral. Rahvameditsiinis on kasutatud keele- ja kurguvähi korral kuristamiseks ning loputamiseks.
Madaraürt, saialilleõied. Mõlemaid komponente seguna võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua 1 klaas lonkshaaval päevas söögi- ja hingekõripõletike ning isegi sealsete vähivormide korral kuristamisel selle teeseguga on kilpnäärme hädadest lahti saadud.
Salvei
Aedades kultiveeritav taim. Õied on violetsed, lehed karmid, kortsulised, mida kogutakse päikesepaistelise ilmaga ravi otstarbeks. Salveid kasutatakse mitmesuguste põletikuliste haiguste korral. Salveilehe pulbrit võetakse 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, jahutatakse ja juuakse pärast sööki soojalt 1/3 klaasi 3 korda päevas hingamisteede haiguste puhul. Sama teesegu sobib välispidiselt suu- ja kurguhädade korral loputamiseks.
Salveilehed, raudrohuürt. Mõlemaid võetakse 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse mõni minut tõmmata ja juuakse 1 klaas päevas kopsuhaiguste ning öise higistamise korral.
Salveilehed, kummeliõied sobivad hästi kompressideks hambavalu, igemepõletike, nina- ja kurgupõletike korral. Võetakse 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta.
Salveilehed valatakse üle 40o alkoholiga, lastakse 14 päeva seista, kasutatakse välispidiselt põletikuliste nahahaiguste korral. Aitab hästi ka kompressideks paistetuste, põrutuste ja pigistuste puhul. Sama lahust on sobiv kasutada seedehäirete, maksa- ja neeruhaiguste korral 20 tilka 3 korda päevas.
Varemerohi
Kasvab niisketes kohtades, 40–120 cm kõrgune, lillade või roosakate õitega mitmeaastane taim. Raviks kasutatakse juuri, mida sügisel või ka kevadel välja kaevatakse. Juur on tumepruun kuni mustjas, seest kollakasvalge, pöidlajämedune, määrdunud ja rasvane.
Juured pesta ja kiiresti kuivatada. Kasutatakse vesi- ja alkohoolseteks tõmmisteks reuma- ja liigesepõletiku ravis. Võtta 1 teelusikatäis varemerohujuure pulbrit klaasi keeva vee kohta, lasta 10 minutit tõmmata ja juua lonkshaaval 1/3 klaasi 3 korda päevas.
Alkohoolse lahuse valmistamiseks täita klaaspurk varemerohujuurtega, peale valada 40o alkoholi ja jätta seisma pimedasse kohta kaheks nädalaks, vahetevahel loksutada. Saadud tõmmis on väliseks määrimiseks reumaatiliste haiguste korral ja isegi osteomüeliidi (luupõletiku) puhul on abi saadud.
Rahvameditsiinis on kasutatud ka varemerohu maapealseid osi (peamiselt lehti), mida on kupatatud ja asetatud kuuma mähisena ööseks samade näidustuste korral. Tal on valuvastane toime ja on täheldatud põletike kadumist. Varemerohtu on ka vannideks kasutatud reuma, podagra, luuvalude ja vereringehäirete ning gangreeni ravis. Võetakse suvaliselt mitu peotäit ühe vanni kohta. Korratakse valude ja vaevuste kadumiseni.
Varemerohuürti 2 osa, saialilleõisi 1 osa, linnurohuürti 1 osa. Seda seguteed võetakse 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse mõni minut tõmmata ja juuakse 1/3 klaasi söögi alla 3 korda päevas.
On aidanud mao- ja sooltehädade korral. Rahvameditsiinis on kasutatud mao loiduse, soolte lõtvuse, sapi- ja maksahaiguste puhul.
Vereurmarohi
Helekollaste õite ja orani mahlaga väärtuslik ravimtaim. Tänapäeval peetakse teda küll mürgiseks taimeks, aga mõistlikul tarvitamisel on saadud väga häid tulemusi, eriti maksahaiguste korral. Võtta teelusikatäis vereurmarohuürti (värsket taime või ka kuivatatut) klaasi keeva vee kohta, jahutada ja juua lonkshaaval klaas päevas. On aidanud maksahaiguste vastu.
Maitseks lisada mett (ka toime tugevdamiseks). Kindlasti vajalik arstlik kontroll.
Vereurmarohuürt, kibuvitsamarjad, koirohuürt. Eelnevalt peenestatud teesegu võtta teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, keeta 5–10 minutit, lasta jahtuda ja juua 10 päeva 1 klaas päevas. 5-päevaste vaheaegadega korrata vähemalt kolmel korral. Rahvameditsiinis on kasutatud maksatsirroosi ja maksavähi puhul.
Vereurmarohuürti, kõrvenõgeselehti võtta mõlemaid võrdselt, teelusikatäis segu klaasi keeva vee kohta, mitte keeta, lasta jahtuda ja juua üks klaasitäis päevas lonkshaaval kümnepäevaste ravikuuridena. Nädalaste vaheaegadega korrata pikema aja jooksul. On hea vereloomele ja kasutatud leukeemia (valgeveresuse) raviks. Aitab ka veresuhkru kõrgenemisel.
Värsket vereurmarohtu kasutada välispidiselt. Värske taime mahla panna käsnadele, soolatüügastele ja mitmesugustele nahakasvajatele. Sammaspoolikulaadsete nahahaiguste korral on abi saadud vereurmarohu salvist searasvaga (1:10). Vereurmarohu vesilahus (1 peotäis liitri keeva vee kohta) sobib pealoputuseks kõõma, isegi soomussammaspooliku—psoriaasi puhul.
Vereurmarohuga mitte liialdada, sest tegemist on tugevatoimelise ravimtaimega. On täheldatud mõnedel kasutajatel valusid maos, maksas ja iiveldustunnet ning isegi krambitaolisi nähtusi.
Viirpuu õied ja viljad
Meil kasvab mitmeid viirpuu liike, mille õisi ja vilju kasutatakse mitmesuguste südamehäirete korral, sest nad sisaldavad glükosiide, saponiine, rutiini ja C-vitamiini, mis aitavad virvendava arütmia neurootiliste vormide ja hüpertooniatõve korral.
Viirpuuõisi võetakse 1 supilusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse mõni minut tõmmata ja juuakse 1 klaas päevas lonkshaaval. Ka võib kasutada viirpuu valminud vilju toorelt või kuivatatult teeks.
Väikeseõieline pajulill
Kasvab hõredates põõsastikes, kraavikallastel ja mujal. Lehed on pehmekarvased, madalalt hambulise servaga, tavaliselt piklikmunajad. Õied on helevioletsed ja taim on habras, mitte nagu teised pajulillelised, millega sagedasti ära vahetatakse. Õitsemise ajal kogutakse taime maapealseid osi, kuivatatakse vilus. Rahvameditsiinis on andnud häid tulemusi põie, kuseteede ja eesnäärme hädade korral. 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua 1–2 klaasi päevas lonkshaaval 10 päeva jooksul, siis pidada 10 päeva vahet ja korrata vähemalt kolmel korral. Nii talitades on urineerimine normaliseerunud.
Väikeseõieline pajulill, kadakamarjad. Mõlemaid 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua 1 klaas päevas neeru- ja põiehaiguste korral.
Väikeseõieline pajulill, kalmusejuured. Mõlemaid 1 teelusikatäis klaasi vee kohta, lasta 1 ööpäev seista ja juua 1 klaasitäis päeva jooksul lonkshaaval. Kiirmeetodil on lubatud sama peenestatud segutee üle valada ka keeva veega, lasta 15 minutit seista ja juua kolm korda päevas 1/3 klaasi sooltepõletike, mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandite korral ning mehed on abi saanud eesnäärme vähi puhul.
Väikeseõieline pajulill, kõrvenõgeselehed. Võtta mõlemaid seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut seista, jahutada ja juua lonkshaaval 1 klaas päevas kui üldtugevdavat vahendit. Rahvameditsiinis on kasutatud rinnavähi ja munasarja ning muude naistehaiguste profülaktikas ja ravis.
Üheksavägine
See kruusasel pinnal kasvav kuni kahe meetri pikkune vägilane sümboliseerib elujõudu. Värsketest õitest tee on hea köharohi. Võetakse 1 peotäis õisi klaasi keeva vee kohta. Pärast paariminutilist seismist juua 1/2 klaasi sooja teed 3 korda päevas pärast sööki. Talveks õied kuivatada.
Üheksavägiseõied, pärnaõied võrdse seguna. Võetakse 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse 5 minutit tõmmata, jahutatakse ja juuakse 1/3 klaasi 3 korda päevas külmetushaiguste korral (ajab higistama ja alandab kehatemperatuuri). Toime ja maitse parandamiseks võib lisada mett.
Üheksavägiseõied, linnurohuürt. Võtta seguteed 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut seista ja juua lonkshaaval 1 klaas päevas põie- ja neeruhaiguste korral. Rahvameditsiinis on hea eduga kasutatud neeru- ja põiekivide puhul, samuti veresoonte lupjumise profülaktikaks ja raviks.
Üheksavägiseõied, paiselehed. Võetakse mõlemaid võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, jahutatakse ja juuakse ägeda köha puhul 1/3 klaasi pärast sööki. Eelnevalt soojendada. Antakse lastele ka läkaköha puhul.
Üheksavägiseõied (1 osa), männikasvud (3 osa). Võtta peotäis sellist segu ja teha inhalatsiooni. Kergendab hingamishäirete korral. Sama teesegu sobib ka, juua teena kopsuhädade korral 1/3 klaasi 3 korda päevas.
Üheksavägiseõied, saialilleõied, kõrvenõgeselehed, naistepunaürt. Võetakse kõiki komponente võrdselt seguna1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta. Lastakse 5 minutit tõmmata ja juuakse lonkshaaval klaasitäis päevas.
Rahvameditsiinis on kasutatud edukalt kopsuhaiguste ja isegi kopsuvähi korral.
Üheksavägise õisi ja ka lehti on kasutatud haavade ja ohatiste raviks pudruna ja keedisena.
KALJO MANDRE