See põlatud nõges...

Nõgese liigirohkest perekonnast kasvavad Eestis madalakasvuline raudnõges ja kõrvenõges. Väikeste roheliste õite ja kõrvekarvadega kõrvenõges kasvab kuni 1,5 m kõrgeks ja on meil laialt levinud. Teda võib näha teeservadel, niiskes metsas ja põõsastikus, umbrohuna aedades. Kuigi kõrvenõges on oma laiutavalt vohava kasvu ja kõrvetavate omaduste tõttu põlatud taim, leidub selle lehtedes rohkesti aineid, millel on tervistav väärtus.
Kõrvenõgese lehed sisaldavad rikkalikult C-vitamiini, aga ka karotiini ja karotinoide, B2- ja K-vitamiini ning pantoteenhapet. Lisaks vitamiinidele leidub nõgeselehtedes fütontsiide, eeterlikke õlisid, parkaineid ja teisi ühendeid. Rohkesti on mikroelemente: vaske, rauda, vanaadiumi, magneesiumi jt.
Ravi otstarbeks kogutakse taime õitsemise ajal noori lehti, kuid kasutatakse ka õisi, seemneid ja juuri. Kuivatatud lehtedest valmistatakse tõmmist — 3 spl. peenestatud lehti 2 klaasi keeva vee kohta, lastakse seista jahtumiseni ja juuakse päeva jooksul mitu korda. Kasutatakse ka piiritusega valmistatud nõgeselehtede ekstrakti, mida tuleb hoida valguse eest varjus. Nõgeseleheteed võib valmistada ka koos teiste droogidega. Näiteks sobivad nõgeselehed kokku piparmündi, maasikalehtede, arooniaga jne. Tee valmistamise võimalusi on palju.
Nõgeselehti tõmmise, ekstrakti või teena kasutatakse kehvveresuse, kevadväsimuse, madala vererõhu ja ateroskleroosi puhul, samuti söögiisu ergutajana. Nõgeseteed sobib tarvitada köha ja bronhiidi korral, seedehäirete raviks. Ka sapi- ja kusepõiehaiguste ning sapikivide puhul, samuti uriini teket soodustava vahendina on nõgeseteest kasu.
Nõgeselehtedel on K-vitamiini sisalduse tõttu verejooksu takistav toime. Nõgeseekstrakt ja -tõmmis soodustavad mädaste nahahaavade paranemist ning kahjustatud naha taastumist, samuti on abi naha sügelemise ja ekseemi korral. Nõgeseteega pesemine on hea juuste väljalangemise vastu.
Nõgese esimesed kevadel tärkavad lehed on suurepäraseks lisandiks toidulauale. Peenestatud lehtedest ja lihapuljongist valmistatud supp keedetud muna ja muude täiendustega on maitsev ja vitamiinirikas kevadine toit. Ka mitmesugustele salatitele sobib lisada nõgeselehti.
Nõgese kasutamisest nii raviks kui ka toitude rikastajana tuleb hoiduda rasedatel, kõrge vererõhu puhul ja väga kiire verehüübimise korral.

ANU KASK