Pidu Toomemäe veerul

Tartus on Tiigi Seltsimaja veel ainus koht, kus isetegevuslastel on ikka olnud võimalik harjutamas käia. Kunagistest noortest lauljatest-tantsijatest on saanud memmed-taadid. Ja sellepärast olidki Tiigi Seltsimaja direktori kt. Ellen Napits ja peaspetsialist Eve Filimonova Tartu memme-taadi 2000. aasta laulu- ja tantsupeo algatajad.
Juba talvel otsiti üldjuhid, kes valisid repertuaari kooridele ja tantsurühmadele, kutsuti esinema ka mudilaskoore, lasteaiatantsijaid ja Forte pasunapoisid. Kava kokkupanijaks sai naiskooride Ave ja Eha dirigent Jane Pakkanen.
Kui peopäevaks valiti 26. mai, ei osanud keegi arvata, et see õhtupoolik nii viluks ja tormiseks kujuneb. Aga pidu Toomemäe nõlval peeti ära! Väheseid vihmapiisku tibutas vaid hakatuses, kui Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Kalev Lindal tervitas ning avasõnad lausus. Esinejate ja publikuga ühiselt lauldud hümni ja “Hoia, Jumal, Eestit” ajal vihmasabin lakkas. Vaid lõputseremooniat niisutasid veel paar piiska. Nii vägev oli vanade ja noorte laulu- ja tantsulust!
Mudilaste laulud Maire Laari, Tiiu Loite ja Anneli Traksi juhatusel kõlasid reipalt. Ka Mariann Rajangu õpetatud lasteaialapsed tantsisid oma tantsud lustilise kaasaelamisega.
Naiskoore dirigeeris Jane Pakkanen, keda lauljad tänasid tehtud töö eest suure lillesülemiga. Graatsiliselt ja innuga astusid ette memmede tantsurühmad Maimu Janiski valvsa silma all. Võimsalt laulsid isamaast mehed, keda juhatas Ilmari Johansson.
Nooremate rahvatantsijate segarühma esituses nauditi eesti ja soome rahvatantse, millega 18. juunil minnakse suurele ühispeole Helsingisse. Juhendaja on Milvi Link.
Kui Forte oli oma pasunalood Johannes Miti taktikepi alla nii puhunud, et “kostis pilli Põltsamaale, kummer rommi Roodsimaale”, lauldi veel üheskoos “Tartu marssi” ja “Kungla rahvast” (sõnad leidusid kavalehel).
Ja siis kutsuti kõik kollektiivide juhid ette, et neid tänada lillede ja tänusõnadega:
Tulnud on tundi tänada
kõiki kaasategijaida,
esmajoones juhtisida.
Tänu teile tegemasta
viita vaeva nägemasta,
kuuta kuuda kulutamast,
memme-taati õppamasta,
mudilasi manitsemasta!
Tänu teile, ei see tuhmu
ega jõuludekski jahtu!

Kava juhtis ja luges vahele rahvaluuletekste naiskoori Ave laulja Valve Rehema.

AINO MÄE