Õnnetus ei hüüa tulles

 

Kuumus teeb liiga


Inimene on püsisoojane olevus, kelle füsioloogilised talitlused tagavad kehatemperatuuri 36,5—37 °C. Soojuse tekkimine organismis ja selle äraandmine väliskeskkonda on normaalselt tasakaalus. Soojus tekib keemiliselt lihastes (eriti kehalisel pingutamisel), maksas ja suuremates näärmetes ainevahetuse (oksüdatsiooni) käigus.Liigsest soojusest vabaneb organism soojusjuhtivuse teel (kehapinnalt eraldub soojus jahedamasse õhku), kiirguse abil (naha veresooned laienevad ja veri jahtub), tugevama higistamisega (nahalt aurav vesi võtab soojust kaasa) ja ka hingamise sagenemisega (kopsudes soojenenud õhk asendub jahedamaga).
Kui loetletud abinõudest ei piisa soojustasakaalu püsimiseks, siis kehatemperatuur langeb või tõuseb. Eriti on raskendatud soojuse äraandmine niiskes kuumas ruumis, näiteks saunas, kui õhutemperatuur on keha omast kõrgem ja ainukeseks soojuse äraandmise teeks jääb higi auramine kehapinnalt. Kuid niiskusega (veeauruga) küllastunud õhus seda ei toimu, higi koguneb tilkadena nahale ja valgub maha, ilma et ta jahutaks keha. Seepärast talutakse kuumust kuivas õhus (kõrbes) kergemini kui niiskes (dunglis).
Kuumakahjustused. Harjumatus kuumuses, ka saunaleilis, jaotub veri ümber, naha veresooned laienevad ja täituvad ning peaaju verevarustus võib halveneda. See toob mõnikord kaasa p e a p ö ö r i t u s e, isegi minestuse.
P ä i k e s e p i s t e tekib päikesekiirguse otsesest mõjust katmata peale, eriti kukla piirkonda. Tunnused: halb enesetunne, virvendus silmade ees, peavalu, iiveldus, peapööritus, mõnikord on kannatanu erutunud.
K u u m a r a b a n d u s on organismi liigsoojenemisest tingitud tõsine elutegevuse häire. Nähud: higistamine lakkab ja nahk muutub kuivaks ning kuumaks, teadvus hämardub ja võib lõpuks kaduda, kehatemperatuur tõuseb 41—43 °C, südametegevus (pulss) on kiire, hingamine pinnaline, silmaavad laienenud.
Kuumarabandus tekib kergemini neil eakatel, kes põevad südame ja veresoonkonna haigusi (veresoonte lupjumine, kõrgvererõhktõbi, südamerike jm.), veresoonkonna talitluse regulatsiooni häireid, rasvumist või kilpnäärme liigtalitlust.
Eakad on kuumarabanduse saanud isegi kuumaks köetud ja halvasti tuulutatud toas. Suvel võib ka päike toa liiga kuumaks kütta.
Esmaabi. Kuumuses minestanu pannakse lamama jahedasse kohta, jalad tõstetakse veidi kõrgemale. Inimene tuleb ise teadvusele. Anda jahedat jooki.
Päikesepiste korral aidatakse jahedasse kohta lamama, pea tõstetakse veidi kõrgemale, otsmikule pannakse jahutav märg mähis.
Kuumarabanduse korral tuleb kannatanu keha kiiresti jahutada. Viiakse varjulisse kohta, vabastatakse rõivastest, lehvitatakse tuult rätiku või mõne rõivastusesemega. Kõne alla tuleb ka ülevalamine või niisutamine jaheda veega või jahedas vees vannitamine, kuid see jahutab aeglaselt, sest vee madala temperatuuri mõjul naha veresooned ahenevad ja soojus ei saa kehast lahkuda. Kannatanu viiakse raviasutusse või kutsutakse hädaabi telefonil 112.
Vältimine. Väga kuumal ja päikesepaistelisel keskpäeval on parem viibida hästi tuulduvas varjulises kohas või toas. Raskema kehalise töö peaks lükkama jahedamatele õhtutundidele või alustama hommikul vara, eriti juhul, kui esineb eespool nimetatud tervisehäireid, mis vähendavad organismi kuumataluvust. Kui see pole võimalik, peaks koormust vähendama, sagedamini ja pikemat aega varjus puhkama.
Kuuma ilmaga olgu rõivastus kerge ja avar, et õhk pääseks keha ümber liikuma. Heledad riided peegeldavad päikesekiirgust paremini kui tumedad.
Kuumalaine ajal on kasulik palju juua. Eaka inimese veevajadus on tihti suurem, kui ütleb janutunne. Juua tuleks mitte palju korraga, vaid sageli väiksemas koguses (klaasitäie kaupa). Kui on tugevasti higistatud, ei tee paha süüa veidi soolasemat toitu, et asendada higiga kaotatud soola.
Ettevaatust saunas! Seenioridele loetakse sobivaks leiliruumi kuumuseks 65—70 °C, milles viibitakse 5—6 minutit. Südamele langev koormus on kõige väiksem, kui laval vihtlemata lamada, kõige suurem aga niiskes saunas seistes vihtlemisel. Kui leilis viibimine ületab taluvuse piiri, hakkab süda pekslema ja tekib õhupuudus. Siis peab leiliruumist lahkuma, loputama ennast jaheda veega ja puhkama.
Alkoholijoobes ei minda sauna leili võtma ja vihtlema, see võib lõppeda eluohtliku kuumarabandusega, kuid abi pole kusagilt võtta. Purjuspäi südasuvise päikese kätte magama jäädes võib hõlpsasti päikesepiste saada. Seda peaks meeles pidama põõsa alla puhkama heites — vari liigub ja päike võib hakata peale paistma.
Vanaemad, kes kuuma ilmaga valvavad õues beebit, jälgigu, et laps poleks vankris liiga paksu teki all. Imikut ei tohi jätta suvise päikese käes seisvasse autosse. Imikud ja väikelapsed saavad kuumarabanduse kergemini kui täiskasvanud.

Harri Jänes