Püramiidkasvuhoonest saame suurema saagi

 

Püramiidide saladustest ei räägita ainuüksi legende. Lahendamata saladusi jätkub tänaseni. Kui 1922. aastal avati vaarao Tutanhamoni hauakamber, leiti tema sarkofaagist lillevanikuid, milles lilled olid 3300 aastat säilitanud oma loomuliku kuju ja värvuse. Määrata sai tollal Niiluse kallastel kasvanud taimede õitsemise aja järgi ka kuu, millal vaarao suri. Imesid on teisigi. Nii on püramiidis nädalase hoidmise järel nürid, kasutatud iletiterad muutunud uuesti teravaks. On täheldatud, et Cheopsi püramiidi alalistel külalistel on möödunud astmahaigus, paranenud põsekoopa põletik jt. haigused. Mitmete taimede seemnete idanevus tõuseb tunduvalt pärast paarinädalast hoidmist püramiidis. Näiteid võib veel palju tuua. On leitud, et õhk püramiidides on peaaegu bakterivaba. Sinna koguneb kosmiline energia, mis tekitab püramiidi sees unikaalse mikrokliima.
Eelnevat arvestades on viimastel aastatel ka kasvuhooneid hakatud ehitama püramiidikujulisena. Püramiidkasvuhooneid võib ehitada kilest, katteloorist või ka klaasist. Püramiidi võib asetada süvendi peale või tõsta suvalise kõrgusega alusele. Kõige tähtsam on jälgida, et püramiidi mõõtmed oleksid õiges vahekorras. Ainult siis saame püramiidiefekti, s.t. saak on tavalise kasvuhoonega võrreldes varasem, viljakandvuse aeg pikeneb, taimed ei ole püramiidis nii külmaõrnad ning kokkuvõttes saak suureneb.
Väga oluline on püramiidi kõrguse ja küljepikkuse suhe. Ruudukujulise alusega püramiidi küljepikkuseks võetakse kõrgus korrutatuna koefitsiendiga 1,57. Puidust karkassi servaliistu pikkuse saame kõrguse ning keskpunkti ja alusnurga vahelise kauguse järgi (meenuta Pythagorase teoreemi a²+ b² = c²). Näiteks kui võtame püramiidi kõrguseks 2 m, siis aluse küljepikkuseks tuleb võtta 3,14 m ja servalatt peab olema 2,99 m pikk. Ukseraami teeme ülesrullitava kilega põhjapoolsesse külge, püramiid ise peab asuma diagonaaliga kirde-edela suunas.
Teatavasti kasutati Vanas Egiptuses surnukehade mumifitseerimisel aromaatsete vaikude koostises ka ohtrasti sibulaid. Ka meie püramiidkasvuhoones võiksid koos kurgi või tomatiga kasvada fütontsiidsed taimed nagu küüslauk, pelargoon, tagetes, kress, saialill jt.

ANTS NÄÄS