Õnnetus ei hüüa tulles

 

Seljavalu Nimmevalu


Äkiline nimmevalu (lendva ehk lumbaago) on tingitud seljalihaste ja kõõluste ülepingutusest, nimmelülide kõhrest vaheketaste, lülidevaheliste liigeste ja sidemete liigvenitusest või rebendist. Järsu seljavalu võib põhjustada näiliselt tühine valeliigutus raske eseme tõstmisel (eriti painutatud seljaga tõstmisel) ja kandmisel või jääkonaratel libastumisel. Nii tekkinud valu võib peatselt mööduda, kuid korduma hakates annab see umbes kolmandikul haigetest tõuke radikuliidi kujunemiseks. Korduva nimmevaluhoo võib vallandada mitte üksnes kehaline pingutus, vaid ka külmetamine või keha jahtumine tuuletõmbuses.
Ravi. Tugeva seljavalu korral on raviks voodirahu ja valuvaigistid. Selg tuleb vabastada pingutusest ja koormusest, siis möödub valu kiiremini. Paljudele piisab 2–4 voodipäevast. Soodsalt mõjub ettevaatlik masseerimine. Ka kuum vann, saunaleil ja vihtlemine teevad head.
Ravimitest sobivad valu- ja põletikuvastaselt toimivad ibuprofeen, paratsetamool ja aspiriin. Apteegist saab ka valu vaigistavaid kreeme ja salve, nende hulgas ibuprofeeni sisaldavaid geele.
Eesti närvihaiguste professor Rein Zupping kirjutab, et nimmevalude korral paraneb 70 % haigetest ilma ravita 2–4 nädalaga ja 90 % kahe kuuga.
Radikuliit
Radikuliit on seljaaju närvijuurte kahjustus, mida kõige sagedamini põhjustab lülidevahelise kõhrketta väljasopistumisest tingitud surve närvijuurtele. Radikuliit on piirdenärvisüsteemi sagedaim haigus, mis algab enamasti 20–50-aastaselt.
Haigestumist soodustavad lülisamba ealised muutused (näiteks lülide servadele tekkivad luukasvised), pärilik eelsoodumus (sidekoe nõrkus), ülekaalulisus (suur koormus lülisambale), töötamine sundasendis, selja venitamine ja väänamine (näiteks keha järsk pööramine raskuse tõstmisel), selja- ja kõhulihaste nõrkus.
Mehed haigestuvad veidi sagedamini kui naised, sest nad teevad kehaliselt raskemat tööd.
Radikuliidi põhitunnus on tuharasse ja sealt edasi reide, säärde ning labajalga kiirguv valu. Sellele võib kaasneda tuimustunne ja labajala nõrkus. Valu tugevneb kehaasendi muutmisel, köhimisel ja aevastamisel.
Ravi. Kõik ravivõtted, mida on nimetatud nimmevalu puhul, sobivad ka radikuliidihaigele. Peale selle kasutatakse veel venitusravi, manuaalteraapiat, füsioteraapiat, massaai, ravivõimlemist, süstimisi ja ka nõelravi. Raskel juhul aitab operatsioon närvijuurt survest vabastada. Vaevuste taandumist soodustab ravivõimlemine, mis tugevdab lihaseid ja säilitab lülisamba liikuvuse.
Seljavalu vältimine
Nimmevalu- ja radikuliidiohtu vähendab selja- ja kõhulihaste tugevdamine, hea rühi arendamine, otstarbekate töövõtete kasutamine raskuste tõstmisel, kandmisel ja kärutamisel. Kui raskuste tõstmine ja käsitsi teisaldamine toimub pikemat aega (mitu tundi, kogu päeva), siis tuleb seljale aeg-ajalt puhkust anda. Kõige parem on veidi lamada, hädakorral võib istuda, nii et selg toetub kindlalt vastu istme seljatuge.
Niisugused ennetusabinõud on eriti olulised nimmevalude kordumise vältimiseks. Nende ärahoidmiseks peab jälgima, et lülisamba nimmeosa oleks alati võimalikult sirge. Sel juhul on nimmelülide koormus väiksem ja selg väsib vähem.

Harri Jänes