Minu lemmikpensionär

“Tuttavaid on palju, kedagi ei tunne,” lausus kord üks luuletaja. Teinekord märkame imestusega, et isegi need, keda me arvame hästi tundvat, kas või aastatepikku, ilmutavad endas külge, mille olemasolust meil aimugi polnud. Tuttavaid on palju, aga kui paljude kohta me julgeme ütelda, et me neid tõesti tunneme? Et me oskaksime ütelda, kuidas nad ühes või teises olukorras käituksid, mida ütleksid ja kuidas ennast väljendaksid?
Vahel meilt küsitakse, kes on meie eeskujud. Kes on meid meie arengus ja tegevuses kõige rohkem mõjutanud? Kellelt me oleme midagi erilist ja meeldejäävat õppinud?
Et maailmas tundub olevat virisejaid ja hädaldajaid küllaltki palju, olen ikka lugu pidanud hakkajatest inimestest, kes on raskuste kiuste täis optimismi ja tegevuslusti. Mõni tegutseb edasi siis, kui teised on juba ammu käega löönud ja alla andnud. Seejuures on tal raske leida abilist endast poole nooremate hulgast.

Tubliduse eeskuju
Alvine Pärna nimetasin aastaid naljatledes oma lemmikpensionäriks. Aga praegu on temast vaid kaunis mälestus. Piiblis nendib laulik, et meie elupäevi on 70 aastat, ja kui keegi on tugev, 80 aastat, ja parimal juhul on needki ometi vaev ja häda, sest need mööduvad kiiresti ja me läheme lennates ära. Just selles vaevalises perioodis oli tema aastakümneid ühiskondlikult aktiivne. Oma eeskujuga nakatas ta kogu ümbruskonda.
Alvine Pärn (neiuna Nigul) sündis Kivijärve külas, Laiuse vallas, tolleaegsel Tartumaal 1891. aastal. Üsna noorest east õppis ta lugema ja huvitus raamatutest. Noore neiuna asus ta Peterburgi elama, saades lõpuks keisri preestri perekonnas kodukooliõpetajaks. Kui revolutsioon algas, tuli ta tagasi Eestisse. Abiellus, sai tütre ja poja. 36-aastaselt astus Tartu Ülikooli arstiteaduskonda, erialaks suu- ja hambaravi. 1944. a. põgenes tütre ja tütretütrega Saksamaale ja sealt 1949. a. edasi USA-sse.
Pensionil olles hakkas Alvine Pärn Piiblit lugema, uuris seda tarkade raamatute abil ja koostas artikleid, mida ta kasutas New Yorgi kiriku piiblitundides, ja korraldas suviti piiblilaagreid. 1973. a. külastas ta Iisraeli ja ristiti Jordani jões.
Mina aga tutvusin temaga palju pärast tema nn. teenistuskõlblikku iga, nagu öeldakse tööturul. Ühel päeval ta helistas mulle EV Peakonsulaati New Yorgis, soovides tulla minuga mingi dokumendi pärast nõu pidama. Ütles, et elab kümnemiljonilise elanikkonnaga suurlinna serval ja tütar annab talle juhendeid, kuidas kesklinna sõita. Andku nüüd mina omakorda näpunäiteid, kuidas pääseda rongijaamast minu büroosse. Leppisime kellaaja kokku. Ta oli platsis minutilise täpsusega. Selgus muide, et auväärne daam oli 93-aastane.
96-aastane pallimängija
Järgmine episood, mis meenub, oli üks vabaõhujumalateenistus suvisel ajal. Kohal oli peamiselt vanemaid inimesi ning mina ja mu pere. Kui rahvas pärast teenistust einestama istus, kes õunapuu alla, kes sirelite vahele, tahtis mu 4-aastane poeg aias palli mängida. Arvasin, et ei sobi hästi, sest rahvas liikus ringi toidutaldrikute ja kohvitassidega, ja nii ütlesin pojale ära. Siis lausus aga toosama vanem daam, et tema võib poisiga palli mängida. Mängiski, poolkõrgete kontsadega kingad jalas, ise 96 aastat vana...
98-aastane roogib lund
Ühel talvel läks Alvine Pärna tütretütar oma perega paariks nädalaks puhkusele ja kutsus vanaema majja elama. Parem, et maja tühjaks ja pimedaks ei jääks, sest vargaid liigub igal pool. Kõik läks hästi ja kui noorpere koju tagasi jõudis, nägi ta, et vahepeal oli kõvasti lund sadanud, tänavaäärtes lumehanged. Kuid kõnnitee oli puhas, majaesine samuti. 98-aastane daam oli ise lund rookinud.

100-aastane peab kõnet
Jõudiski kätte inimese juubelitest kõige uhkem ja ümmargusem, 100. sünnipäev. Kogudus korraldas pärast jumalateenistust piduliku koosviibimise laua ja päevakohaste sõnavõttudega. Minule oli langenud au pidada juubelikõne. Kui ma olin lõpetanud ja juubilarile lilled üle andsime, tõusis ta krapsti püsti. Ei võtnud lauaservast kinni ega haaranud tooli seljatoest. Ja sealsamas pidas ta tänukõne, mis osutus minijutluseks kolme punkti ja kokkuvõttega.
102-aastane kirjutab memuaare
Aasta hiljem oli ta kurtnud oma arstist tütrele, et on pisut “lontis”, ei ole õiget hoogu ega töötahet. Kui tütar, temagi pensionär, vihjas võimalusele, et see võib olla tingitud ema kõrgest east, sai Alvine pahaseks: mis peaks sel olema asjaga pistmist?!
Esimene sajand oli seljataga, aga ega see veel kõik ei olnud. Aeg-ajalt pidas ta koguduses piiblitunde ja pani need ka traktaatidena kirja. Viimaks jõudis ta arusaamiseni, et peaks ka oma eluloo tulevastele põlvedele kirja panema. Mõeldud-tehtud! Võttis kätte ja hakkas mälestusi kirjutama, toksides neid vanal mehaanilisel kirjutusmasinal. Kirjutas kaks kuud enam-vähem vahetpidamata. Alustas lapsepõlvest ja lõpetas oma sajanda sünnipäevaga, kokku mõnikümmend tihedat lehekülge. Nüüd oli ta juba 102 aastat vana...
Oma viimasel eluaastal oli Alvine Pärn minu kätte jätnud ühe vanema käsikirja ja soovinud, et vaataksin selle keeleliselt läbi. Pean tunnistama, et minul, temast hoopis nooremal inimesel, jäi see ajapuudusel tegemata, kuni oli juba hilja. Vanaproua aga oli kõigi enda peale võetud tööde ja kohustustega ilusasti ja õigeaegselt hakkama saanud, kuni ta sai oma 103. eluaastal Issandalt kojukutse, nagu eesti keeles nõnda kenasti öeldakse. Ja selle uskliku ja ustava hinge puhul on ütlus hästi kohane.

AARAND ROOS