Õnnetus ei hüüa tulles

 

Kõrvavalu

 

Keskkõrvapõletik

Äge keskkõrvapõletik algab äkki tugeva kõrvavalu, kuulmise nõrgenemise ja palavikuga. Tihti juhtub see õhtul või öösel. Haigus esineb lastel ja noortel sagedamini kui kesk- ja vanemaealistel.
Äge keskkõrvapõletik tekib ülemiste hingamisteede põletiku (nohu, neelu- või mandlipõletiku) taustal, kui haigus levib ninaneelu keskkõrvaga ühendava toruja kuulmetõrve kaudu trummiõõne limaskestale. Põletik võib olla ühe- või mõlemapoolne. Bakterite sattumist keskkõrva soodustab liiga tugev või vale nuuskamine, kui suletakse samaaegselt mõlemad ninapooled.
Keskkõrvapõletik teeb tugevat valu, kuid kõrva ümbruse katsumine on valutu. Ainult imikutel võib tugev vajutus kuulmekäiguavause ees paiknevale kõrvanukile valu põhjustada. Haiguse alguses ei tule kõrvast eritist. Kui põletikuline trummikile mulgustub ja keskkõrva kogunenud mäda väljub kuulmekäiku, siis vaibub valu kiiresti ja algab paranemine. Täiskasvanuil esineb tüsistusi harva.
Esmaabi ja ravi. Kõigepealt tuleb leevendada valu, sest esimestel tundidel võib see olla äärmiselt piinav. Valu vaigistavatest tablettidest tarvitatakse ibuprofeeni, paratsetamooli ja atsetüülsalitsüülhapet (aspiriini), mida võetakse sisse rohke veega (pool klaasitäit). Paratsetamool ja atsetüülsalitsüülhape vähendavad ka palavikku.
Kasulikult mõjub soojenduskott või -padi ja soe side (villane sall). Saksa arstid soovitavad ka sooja liiva-, soola-, kartulipudru- või sibulakotti. Tuimastavaid kõrvatilku saab apteegist ilma retseptita. Enesetunnet parandavad ka ninatilgad, mis vähendavad nina limaskesta turset ja hõlbustavad ninahingamist.
Esimestel haigustundidel pole mõtet arsti juurde tõtata, sest ka temal ei ole erilisi ravivõtteid, mis valu kohe kõrvaldaksid. Küll võiks tugeva valu ajal telefoni teel arstiga (võimaluse korral kõrvaarstiga) igaks juhuks nõu pidada.
Pärast trummikile mulgustumist ja mädajooksu tekkimist pannakse kõrva vatti, mida sagedasti vahetatakse. Kuulmekäiku puhastatakse paar korda päevas kuivalt või soojendatud 3 %-lise vesinikulahusega. Seejärel on kohased desinfitseerivad kõrvatilgad, mida saab apteegist. Need aitavad kuulmekäigupõletikku ära hoida.
Kui kõrvavalu ei lakka 2—3 päeva jooksul ja palavik püsib kõrge, tuleb tingimata abi otsida arstilt, kes teeb trummikilesse väikese ava, et keskkõrva kogunenud mäda välja pääseks. Vajaduse korral määrab arst bakterivastaseid preparaate. Kõrv on terve siis, kui kuulmine on taastunud.
Vältimine. Keskkõrvapõletiku hoiab ära külmetushaiguste vältimine. Nohu põdemisel nuusatakse korraga üht ninapoolt, siis ei satu ninaneelus leiduvad põletikutekitajad keskkõrva. Ägeda nohu korral on parem lennureis tervenemiseni edasi lükata, sest õhurõhu muutused lennuki tõusmisel ja maandumisel võivad ninalima koos haigusetekitajatega trummiõõnde suruda.
Väliskõrvapõletik
Kui kuulmekäigu välimises osas tekib väikesele paisele sarnanev mädanik, siis see põhjustab kõrvavalu, mis võib tugevneda söömise ajal. Kõrvalesta tõmbamisel üles ja taha on mädanik kuulmekäigus enamasti näha. Katsumisel on kõrv valus. Kuulmine nõrgeneb ainult siis, kui kuulmekäik sulgub täielikult.
Ravi. Kõrva soojendamine. 70-kraadise alkoholiga niisutatud tampooni asetamine kuulmekäiku mõneks tunniks.
Vältimine. Hoiduda kuulmekäigu puhastamisest (vigastamisest) tuletiku või mõne muu esemega.

 

HARRI JÄNES