Verejooks sääre veenilaiendist
sääre nahaalused laienenud veenid, mis paiguti moodustavad sinakaid sõlmilisi kobaraid (veenikomusid), põhjustavad jalgade kiiret väsimist, valu ja krampe. Väga õhukeseseinalised veenikomud võivad mõnikord üsna tühise vigastuse tagajärjel rebeneda ja verejooksu põhjustada. Laienenud veenidest väljub tumepunast hapnikuvaest verd.
Esmaabi. Haige pannakse selili lamama. Verd jooksev säär vabastatakse kiiresti rõivastest. Jalg tõstetakse kõrgele, et vähendada vererõhku veenis. Haav kaetakse mitmekihiliselt kokku pandud marlisideme või puhta puuvillase riidelapiga ja seotakse tugevasti kinni. Liiga tugev side pole hea, sest see takistab vereringet. Pärast sidumist asetatakse mõlemad jalad kõrgemale ja kutsutakse kiirabi. Ka siis olgu jalad kõrgemale tõstetud, kui haige viiakse ise autoga arsti juurde.
Vältimine. Kui veenilaiendid on juba tekkinud, siis on otstarbekas kanda tugisukki, mis takistavad jalaveenide liigtäitumist ja soodustavad vere ülespoole liikumist. Sukk tõmmatakse jalga hommikul voodis lamades, enne ülestõusmist. Ka päeval tehakse seda lamades pärast seda, kui veenid on kätega masseerides verest tühjendatud.
Puhkamisel hoitakse jalgu kõrgemal. Veresooni laiendavat kuuma sauna ja vanni, ka päevitamist on parem vältida. Seevastu külm dušš mõjub laienenud veenidele hästi. Kasutatakse ka veresooni tugevdavaid preparaate. Neid saab apteegist.
Täielikult väldib verejooksuohtu veenilaiendite kirurgiline kõrvaldamine.
Hemorroidide veritsemine
Vere eritumine on päraku veenikomude sagedaim tunnus. Veri tuleb siis, kui pärasoole limaskest on sõlmjalt laienenud veresoone kohal vigastatud. Kõige sagedamini juhtub see pärasoole tühjendamise ajal pingutusest. Enamasti on helepunane veri väljaheite pinnal, meenutades pritsmeid, kuid see võib erituda ka tilkadena. Pärast soole tühjendamist vere eritumine tavaliselt lakkab. Hemorroidide pikaajaline veritsemine võib kehvveresust põhjustada. Vere esinemisse väljaheites tuleb tõsiselt suhtuda ja arstiga nõu pidada, sest peale hemorroidide võib see olla ka pärasoolevähi tunnus.
Ravi. Hemorroidide paikseks raviks annab juhiseid arst. Kasutatakse salve ja tampoone, mis sisaldavad tuimastavalt, põletikuvastaselt ja kootavalt toimivaid aineid. Ravimküünlaid enam ei soovitata, sest pärasoolde viiduna libisevad need kohe selle ülemisse ossa ega mõjuta veenikomude piirkonda. Veritsemisega seotud ohud väldib täielikult veenikomude eemaldamine.
Vältimine seisneb kõhukinnisusest hoidumises. Soolestiku tegevust ergutab rohke aedvilja ja täisteratoodete söömine. Paljudele mõjub soodsalt klaas külma mineraalvett või ka tavalist vett hommikul tühja kõhuga.
Lahtistite tarvitamist ei soovitata, need võivad pikapeale häirida seedekulgla talitlust. Kui seedimist toitumise reguleerimisega tõepoolest korda ei saa, siis võib ajutiselt appi võtta mahedatoimelised ravimtaimed nagu sennalehed, türnpuuviljad, paakspuukoor või rabarbrijuur. Neid saab apteegist osta. Kasutamisõpetus on kaasas.