EIDAPERE LAHING 14. detsembril 1949

 

Umbes seitse kilomeetrit Eidaperest asus metsavendade punker. Selle juures oli 50 aastat tagasi metsavendade lahing. NKVD-lastega võitluses hukkusid legendaarne metsavend Richard Saaliste, tema vend Artur, viimase naine Ilse, Helje Ainsalu ja Elmar Toomingas. Ainsana pääses elusalt Eerika Kask (Kuusk), Ilse Saaliste õde, kes varjas end metsas, sest vanemad olid küüditatud.
Eerika Kask: “14. detsembri hommikul läks punkrist esimesena välja Richard Saaliste. Ta hüüdis punkri ukselt: “Venelased tulevad!” Kõlasid kohe ka lasud ja ta langes haavatuna punkri ukse ette. Artur Saaliste väljus punkrist, võttis venna õlale, et teda lahingust välja viia, kuid sai samas surma. Ülejäänud punkris viibinud põgenesid tagaakna kaudu. Enne Sauga jõe algusesse Põrgukraavini jõudmist said nad kõik paraku surma.”
Eerika Kasele lõi pilusilmne NKVD-lane püssipäraga pähe ja oleks ta maha lasknud, kuid teda takistas eesti keelt kõnelnud sõdur. Naisterahvas võeti vangi. Punkrist loobiti kõik asjad välja, ilmselt otsiti raadiojaama. Veoautole lohistati ka Richard Saaliste surnukeha. Ülejäänud langenud loobiti punkri juurde hunnikusse. Kui Eerika Kask autole viidi, nägi ta suitsu. Punker oli põlema pandud. Seda tunnistavad veel praegugi põletusjäljed ümbruskonna puudel. Punkri olevat reetnud endine ohvitser Lõhmus, hüüdnimega Kapten. Seda lahingut uurinud Eidapere metskonna metsnik Sven Soomets aga ütles uskuvat Eesti Ekspressis kirjutatut, mille järgi reetnud punkri NKVD mõrvar-agent Olav Vaher, hüüdnimega Välk.
Eerika Kask viidi Pärnusse, sealt edasi Tallinna Pagari tänavasse ja Patareis määrati talle kümme aastat sunnitööd Siberis. Ta töötas Irkutski oblastis Taišetis metsatöödel ja Mordvas õmblusvabrikus ning vabanes 1956. a. Ülejäänud metsavendade surnukehad olevat loobitud punkri kaevu. Kohalikud elanikud matnud nad mõne päeva pärast metsahauda. Nii kinnitas metsnik Sven Soomets, kes teadvat ka ligikaudu nende haudade asukohta. Endisesse punkri asukohta on pandud puust rist tahvliga, millel on langenute nimed. Risti juures on punkris olnute söestunud esemeid: katelok, kahvlid, ämber ja muud ning tellistest laotud punkriahju alus.
Richard Saaliste sündis Rapla maakonnas Nurtus, oli elukutselt ohvitser, Saksa ajal oli Hiiumaa Omakaitse ülem ja ohvitserina Saksa sõjaväes, 1944. a. põgenes Rootsi. 1946. a. tuli Eestisse tagasi metsavendlust organiseerima, ta oli üks Metsavendade Relvastatud Võitluse Liidu (RVL) juhte ning NKVD-le eriti ohtlik, sest tal oli mitu raadioseanssi Rootsiga (arvatavasti sealse vastuluurega).
Elmar Toomingas oli Lelles kooliõpetaja. Katrin Talu uurimuse järgi oli ta sündinud Tori vallas Pärnumaal, oli elukutselt kooliõpetaja ja Metsapoole uue koolimaja ehituse korraldaja. 1941. aasta augustis organiseeris ta Häädemeeste ja Kabli vabastamist venelastest ja oli seejärel Häädemeeste Omakaitse ülem.

JUHAN MÄRJAMA