Elame kaua

 

Vananemise kiirus sõltub paljudest teguritest. Seda mõjutavad pärilikkus, haigused, elutingimused, harjumused. See oleneb ka inimese psühholoogilisest häälestatusest. Kui ta oma tervise eest hoolt ei kanna, lööb kõigele käega, siis vananeb ta kiiresti. Sageli kalendrivanus ei vasta bioloogilisele vanusele ja seda tingib põhiliselt psühholoogiline häälestatus.
Inimesed vananevad erinevalt. Nagu iga inimese elu on sügavalt individuaalne ja kordumatu, nii on ka vananemisega.
Selleks et pikendada noorusaega, on vaja end toetada rõõmsameelsusega. Lähemale loodusele!
Vananemise kiirus sõltub palju inimese soovidest ja tahtejõust, seda peab teadma.
Veel selle sajandi alguses loeti 55-aastast inimest vanaks. Vanas Roomas oli keskmine vanus 28–30, neljakümneseid peeti juba vanuriteks ja kui keegi elas 60. eluaastani, oli see suur sündmus kogu linnas.
Meie ajal loetakse vanaks alates 75. eluaastast, aga üle 90 aasta elavaid inimesi nimetatakse pikaealisteks.
Gerontoloogid väidavad, et inimese eluea pikkus on praegu 40 % lühem sellest, mida loodus on ette näinud — 100–120 aastat aktiivset täisväärtuslikku elu ei ole veel piir.
Pikaealisuse tagab õige toitumine, mõõdukas vaimne ja füüsiline töö, täisväärtuslik puhkus, karastamine, halbade harjumuste puudumine.
Rahvatarkus ütleb: kui täna tunned end halvemini kui eile, siis tuleb süüa midagi muud, kui sõid eile.
Iga inimene on sügavalt individuaalne. On olemas seaduspärasused, mis kehtivad kõigi kohta:
* söögilauast tuleb tõusta tühja kõhu tundega;
* liialt söömine on ebatervislik. Keha omastab ainult seda, mida suudab seedida;
* süüa aeglaselt ja ka juua aeglaselt;
* toitu hoolikalt närida. Mitte unustada, et maol hambaid ei ole. Halvasti mälutud toit nõuab seedeelunditelt palju aega ja energiat, kurnab neid. See toob kaasa haigestumise;
* toit peab sisaldama kiudaineid, mida on kõige rohkem puu- ja juurviljades;
* vältida tuleks praetud toite;
* ei tohi liialdada lihaga. Liha seedimiseks läheb 70 % energiast, mida liha annab;
* puu- ja juurviljamahlad olgu iga päev laual;
* vanema inimese söök peab olema kergesti seeditav. Avicenna on öelnud: inimene alustab oma elu mannapudruga, putru on vaja ka vanurile;
* iga nädal peaks päeva paastuma. Sel päeval teha hommikul ja õhtul veeprotseduure;
* ühel söögikorral süüa võimalikult vähe erinevaid toite.
Mõõdukas vaimne ja füüsiline töö on tähtsad. Tegevuseta lihastes ja liikmetes ainevahetusprotsessid aeglustuvad. Jalutuskäigud värskes õhus on soovitatavad ka neile, kellele arst on keelanud tervisejooksu. Jalutamine parandab südamelihase töövõimet, vereringet, tagab lihaste ja aju parema verevarustuse. Liikumine tõstab organismi immuunsust, normaliseerib kehakaalu ja und, parandab töövõimet ja vastupidavust stressile.
Aktiivne puhkus. Füsioloogiliselt on puhkus seisund, kus organism puhkab ja taastab jõudu. Kõige täielikum puhkus on uni. Oluline on töö ja puhkuse vaheldumine. Füsioloogid ja hügienistid rõhutavad ka aktiivse puhkuse tähtsust.
Organismi puhastamine on olulise tähtsusega eluea pikendamisel. Jääkainete kogunemine organismi on põhjus, miks paljude krooniliste haiguste puhul ei toimi ravimid.
Põhjus on lihtne — ravitakse mürke täis organismi. Puhastamiseks on palju võimalusi, neist levinuimad on paastumine ja mahladega puhastamine.
Kirjanduse andmeil

MILVI TEDREMAA