Tulehoidja

Ullo Toomi nimeline tantsu aastapreemia asutati 1987. aastal üldtantsupidudele alusepanija mälestuseks, tema auväärse nime jäädvustamiseks.

Tänavu sai preemia viieteistkümnes laureaat. Küllap üllatuseks paljudele on see USA-s Portlandis sündinud ja kasvanud Liina Teose, kelle vanemad põgenesid Eestist sõja jalust. Liina Teose kandidatuuri esitasid Toomi-preemia komisjonile Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts (ERRS), Eesti Tantsupedagoogide Liit ning — mis eriti oluline — Tallinna linnapea härra Peeter Lepp.
Liina Teose aktiivne tegevus Portlandis on aidanud kaasa Portlandi ja Tallinna sõprussidemete loomisele ja tugevdamisele. USA-s on Eesti rahvuskultuuri tutvustanud mitmed tuntud tantsu- ja muusikakollektiivid (Kukerpillid, vabariiklik tantsujuhtide rühm jt.). Nende vastuvõtjaks on olnud Liina Teose ja Tulehoidjad. Liina Teose eestvedamisel osalesid Eesti XVI üldtantsupeol USA väliseesti kollektiivid.
Sündinud-õppinud küll kodu-Eestist kaugel, on ta siin saanud rahvatantsujuhtidele omainimeseks. Ameerika, Kanada, Austraalia ja Rootsi eesti tantsurühmadel on Eesti-tee sageli jalgade all olnud. Osaleti XV ja XVI üldtantsupeol, Esto’96 tantsupeol Tallinnas.
Siinkirjutaja tutvus heledapäise Liina Teosega ühel eesti tantsujuhtide suvekursusel Keila-Joa Metsakoolis. Märkasin tookord ootamatult tagasihoidlikku mulle võõrast kursuslast videosalvestusi tegemas. Kõik vähegi huvipakkuva ta salvestas. Tänavu viibis ta taas suvekursusel Põltsamaal, samuti rahvamuusikute päevadel Pärnus.
Oma elukäigust jutustas Liina Teose: “Lõpetasin Portlandi Washington-keskkooli (1974), siis sealse State University, saavutasin 1979.a. kraadi Bachelor of Arts. Ma õppisin muusikat. Peamine pill oli klaver, seda õpetan praegu edasi oma erastuudios. Kraadi Master of Arts sain New Yorgi Columbia Universitys (1983). Aga hingelt olen ka eesti rahvatantsujuht ja usun, et sellel alal üht-teist saavutanudki. Meie rahvatantsu õpetas mulle mu ema Lehte Merilo, kes on Narvast pärit. Isa on tallinlane. Mul oleks nagu jalge all kolm teed korraga:
muusikainimese tee — lauluansambel Kaja, Toronto Eesti Gümnaasiumi muusikaõpetaja amet, Portlandi lauluansambli ja rahvapilliorkestri juhtimine;
tantsujuhi tee — 1985. aastal asutasin rahvatantsurühma Tulehoidjad ning ka laste tantsurühma. Oma Tulehoidjad olen toonud korduvalt Eestisse. Viimati tänavu, tantsisime suvisel üldtantsupeol;
nagu mingi impressaario — eesti kultuuri vahendaja tee Põhja-Ameerikas. Lääneranniku eestluse üldjuht ning meie ühistöö korraldaja. Olen ka Portlandi ja Tallinna Sõprusühingu juhatuse liige.”
Tolle viimase kutsumuse vilju on saanud maitsta eeskätt need, keda Liina Teose on kutsunud Portlandi suurettevõtmiste — Rooside festivalide osalisteks. Eriti hea kontakt kujunes Eesti rahvatantsutegelase, mitme tantsurühma juhi Ülo Luhtiga. Tema rääkis: “Liina Teose on fantastiline aateinimene. Meie siin Eestimaal räägime ja kirjutame eestluse aatest üha vähem, ent tema viib sealpool ookeani seda aktiivselt praktikas ellu. Ta võtab Eestist Rooside festivalile saabunuid vastu südamesoojusega. Portlandi pikal peatänaval kulgev festivalitegelaste rongkäik on üks oluline osa tollest iga-aastasest suurettevõtmisest. Festivali Starlight- paraadi ning Grand Floral- paraadi liikumisi juhtis tema ise. Need said tantsivateks paraadideks. Tantsutee pikkus oli 4,3 miili. Seda palistas tihe pealtvaatajaskond. Arvata 500 000 inimest, aga TV vahendusel sai tollest lillepeost osa veel 32 miljonit Ameerika televaatajat. Rongkäigus olid roosidega ehitud lahtised platvormid. Neil olid muusikud, tants käis elava muusika saatel. Muide, mina puhusin karjapasunat. See kõik andis erakordse elamuse, millele lisandusid esinemised kontserdipaikades.
Liina Teose organisaatori-, tantsu- ja muusikajuhihaare on erakordselt ulatuslik — valguspidu Estovisioon Torontos (Esto ’84). See oli väliseestlaste tantsupidu jäähallis. Siis Lääneranniku Eesti Päevad Portlandis (1995) ning International Showcase Concerti lavastajatöö samas (1998). Viimane kujunes rahvusvaheliseks tantsu- ja laulupeoks. Tantsis 500 inimest. Neid saatis ühendkoor. Seda kõike teeb Liina Teose mingi sisemise rahu, aga samas ka õhinaga. Ta on nagu hea pereema. Temaga saab kergesti kontakti.”
* * *
Tallinna raekoda oli see paik, kus Liina Teose sai kätte auhinna, mille ta oli tõepoolest ära teeninud, oli ju tehtud tohutu töö Ameerika tantsurühmade ettevalmistamisel tänavuseks Eesti XVI üldtantsupeoks. Liina Teose on kindel tulehoidja, mitte üksnes tantsurühma Tulehoidjad juhendaja.

HEINO AASSALU